skip navigation

Mite/U8/Mini-Mite

Final Mite/U8 Teams 2019-2020

Below please find final teams along with coach contact information.  Be sure to check out your athlete's team under the Team Tab at the top of this page to see when your first few practices are.

 

MITE 3

Mite 3 Golden Knights
Oscar Amarante
Jax Carroll
Christiano DeLeon
Jackson Geiger
Ben Gruidl
Vincent Tighe
Jack Joyce
Colin Kawaters
Nate Larrive
Benjamin Marso
Henry Seidl
Robert Sullivan
Coach:
John Seidl (johnrseidl@gmail.com)

MITE 2

Mite 2 Black Hawks
Henry Gollinger
Brody King
James Mendes
Emilio Meza
Sadie Molinaro
William Monahan
Asher Myers
Raymond Paulson
Brayden Platz
Kellan Weber
Teddy Hawkins
Coach:
John Molinaro (johnm@pioneereng.com)
Mite 2 Jets
Jackson Forsberg
Kellan Gornick
Lucas Gruidl
Tripp Harris
Owen Heutmaker
Carter Masiello
Kaii Merrill
Kellen Opitz
Jaxen Stewart
Jocelyn Stewert
Max Stevens
Coach:
Joe Gornick (brianajc@gmail.com)
Mite 2 Leafs
Joseph Collins
Oliver Eide
Cayden Frankot
Samuel Harper
John Heymans
Kole Kleman
Samuel Longsdorf
Arthur Nesse
Ethan Newton
George Olson
Evan Stone
Coach:
Scott Longsdorf (scottlongsdorf@gmail.com)
Mite 2 Wild
Jackson Amarante
Anna Devoy
Louie Hammel
Jack Kroon
Charlie Lynn
Henry Massey
Lucas O'Brien
Benjamin Paramo
Charlie Rosen
Luke Smith
Jonah Wilson
Coach:
Charlie Hammel (charlie.hammel@gmail.com)

MITE 1

Mite 1 Red Wings
Isaac Abbott
Tyler Capiz
John Fitzgerald
Will Marso
James Mulrooney
Parker Port
William Pothen
Will Santama
Kayden Santama
Joseph Sullivan
Benjamin Ziebol
Coach:
Mark Sullivan (sull0306@hotmail.com)
Mite 1 Nordiques
Mason Brooks
Caleb Doane
George Hammel
Reagan Hammel
Will Hanson
George Mack
Kolbe McQuillan
Augustine McQuillan
Luca Monsour
Grant Stukenberg
Coach:
Brian Hammel (bmhammel@gmail.com)
Mite 1 North Stars
Camden Masiello
Victor Christensen
Calvin Harper
Mason Kleman
Cade Linsmeyer
Danny Martin
Damien Newcomb
Casen Noack
Easton Stone
Freddie Sylvester
Gus Sylvester
Coach:
Mike Stone mstone@periscope.com
Mite 1 Penguins
Kaiden Dayton
Jack Gurtin
Rexy Gongoll
Charley Botnen
Sage Nava-McFarland
Will O'Hair
Dominic Peterson
Tristan Peterson
Ryan Riba
Coach:
Chris Riba 6517077296 christianriba@hotmail.com
Mite 1 Bruins
Leo Anderson
Owen Anderson
William Dwyer
Noel Huetmaker
John Olson
Colten Schmitt
William Scibora
James Fritz
Barrett O'Hair
Coach:
Darren Huetmaker (dlheutmaker@yahoo.com)

U8

Mite 2 U8 Flames
Ella Blaido
Maya Blaido
Kyla Gatti
Piper Grinsteinner
Elizabeth Kronschnabel
Miranda Littlefield
Natalie Lofgren
Mary Massey
Keira O'Connor
Chloe Rall
Josephine Young
Coach:
Ted Kronschnabel (tedk@warmrain.com)
Mite 1 U8 Oilers
Madelyn Churchill
Karsen Diaz
Kim Haugh
Sayre Kaler
Eleanor Lofgren
Riley Moen
Annemarie Mulrooney
Sofia Peterson
Dylan Zweber
Coach:
Tyler Diaz (tylerjdiaz@gmail.com)
Mite 1 U8 Ducks
Adalynn Bruestle
Claire Bruestle
Kaitlyn Dalglish
Olivia Dalglish
Maria Gaetke
Keira Hermes
Lauren Kroon
Georgia McKnight
Gretta Platz
Coach
Jason Platz (jasonplatz@gmail.com)